M18 FMCS-0 Fuel Metal Saw 150mm 18V Bare Unit MILM18FMCS0
Add to basketM18 FMCS-0 Fuel Metal Saw 150mm 18V Bare Unit MILM18FMCS0
Availability: 4 in stock
Availability: 4 in stock
Product Description
The tool-free depth adjustment, allows you to quickly and easily adjust the cutting depth from 0 to 57mm. REDLINK PLUS™ intelligence system delivers the most advanced digital overload protection for tool and battery and uniquely enhances the tool performance under load. Other features include a handy fuel gauge that displays the remaining charge and on board Hex key storage for easy access and preventing key loss.
Flexible battery system: works with all Milwaukee® M18™ batteries.
M18 FMCS-502: Supplied with 2 x 18 Volt 5.0Ah Li-Ion Batteries.
M18 FMCS-0: Bare Unit, No Battery or Charger.
Specification
No Load Speed: 3,900/Min.
Blade: 150 x 20mm Bore.
Cutting Depth: 57mm.
The Milwaukee M18 FMCS-0 Fuel™ Metal Saw is supplied as a bare unit, NO battery or charger supplied.
| Weight | 2736 g |
|---|---|
| Dimensions | 173 × 340 × 173 mm |